جاذبه های تاریخی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد

شهر قدیمی دهدشت با وسعت  ۴۰ هكتار سابقهای طولانی در تاریخ دارد كه دست كم توسعه آن به دوران  صفویه بر میگردد. این شهر كه روزگاری پررونق را پشت سر گذاشته دارای برج و  بارو و ارگ بوده كه هم اكنون بخشهایی از آن باقی مانده است.
نگاهی  به جغرافیای محل نشان میدهد كه این شهر به واسطه قرار گرفتن بر سرراه  پایتخت صفویان به بنادر جنوبی و نیز نزدیكی به شهر ارجان یا بهبهان كنونی  نقش موثری دراقتصاد بخصوص تجارت آن زمان ایفا میكرده است به طوری كه هم  اكنون با توجه به پیشرفتهای تكنولوژیكی مسیر راههای اصلی در دست احداث از  این شهر میگذرد.
شهر دارای آب و هوای گرمسیر است و معماری آن نیز  از معماری صفوی الهام گرفته است. وفور سنگ گچ در محل سبب استفاده فراوان از  این ماده شده است. گچبریها و طاق قوسها وگرهبندیهای بسیار زیبا هنوز جان و  نفس تازهای به شهر میدهد، به طوری كه اكثر متاخرین به رشته تحریر  درآوردهاند از دهدشت نام چندانی برده نشده لیكن متقدمین بخصوص سفرنامه  نویسان و جغرافیدانان غرب از شهری به نام «جومه» یاد كردهاند كه با توجه  به آثار و نشانه ها تصور میشود دهدشت همان شهر جومه باشد.

* ستون های سنگی دو گور دوپا
این ستونها در شهرستان گچساران، روستای شوش از توابع بخش باشت قرار دارد و متعلق به دوران ساسانی است.
در  مسیر راه باستانی بیشاپور به شوش و تیسفون در كنار جاده فعلی گچساران  روستای شوش قرار دارد كه بر روی تپهای بلند آثار دو ستون مشاهده میشود.  اكثرا بر این عقیدهاند كه این آثار متعلق به آتشدانهایی است كه جهت  نمایاندن راه به كاروانیان مورد استفاده قرار می گرفتهاند لیكن با توجه به  تحقیقات به عمل آمده گمان میرود كه با توجه به آیین تدفین مردگان در  دوره ساسانی این ستونها خمرههایی را كه مردگان را در آنها قرار  میدادهاند نگه میداشتهاند تا خاك را آلوده نكنند؛ یعنی در واقع نوعی  قبور خمرهای بودهاند.

* نقوش برجسته تنگ سروك
این  نقوش در فاصله ۵۰ كیلومتری شمال بهبهان، بخش لیكك شهرستان كهگیلویه قرار  دارد و قدمت آن به ۲۹۹ میلادی یعنی به دوره اشكانی میرسد و منسوب به  شاهزادگان الیمائی است.نقوش برجسته تنگ سروك در سال ۱۸۴۱ میلادی به وسیله  «بارون دبود» (سیاح روسی) تشخیص داده شد و برای اولین بار الستین دركتاب  موسوم به جادههای قدیم ایران غربی منتشر شد. از تاریخ ۱۹۵۲ هنینگ این نقوش  و كتبیههای آن را با دقت مورد مطالعه قرار داد. نقش تنگ سروك كه بر  صخرهای در یك دره بلند از پایههای زاگرس در شهرستان كهگیلویه تراشیده  شده، به یك شاهزاده الیمائید كه یك شاهزاده نشین تابع اشكانیان بوده منسوب  است.
در تنگ سروك حداقل چهار مجموعه نقش برجسته موجود در سنگی كه از كوه جدا شده و به شرح زیر میباشد:
الف)  اولین نقش دو نفر را در حال ایستاده نشان میدهد كه هر دو قبا و شلواری به  سب لباسهای عهد اشکانی پوشیدهاند. نمای شرقی این تخته سنگ شخصی را نشان  میدهد كه روی تختی دراز كشیده درحدود ۶۰۰ متر دورتر در مجموعهای از نقوش  برجسته دیگری است كه احتمالا قسمت اصلی این مجالس را نشان میدهد.

ب)  روی نمای غربی تخته سنگ اولی، نقوش در سه ردیف دیده میشود كه در نقوش  دیگر بهتر محفوظ ماندهاند. در ردیف بالا از قسمت چپ ابتدا فردی كه شاید  شاه باشد روی تختی نشسته در طرفین او اشخاصی ایستادهاند، در نقش وسط سواری  به شیری حمله كرده است و در بالای او كتبیهای به خط پهلوی اشكانی دیده  میشود. در ردیف پایین مردی با یك شیر در حال جنگ است. در طرف شمال غربی  این تخته سنگ یك نفر روحانی در كنار آتشدانی ایستاده و آتشدان روی سكوی سه  طبقهای قرار دارد. روی طبقه زیرین این سكو كتبیهای به خط پهلوی اشكانی  است. روی نمای شمالی آن نیز مجلسی در دو طبقه مشاهده میشود. در طبقه بالا  مردی خوابیده و تاجی در دست دارد و بر روی دست چپ خود لمیده است و در سمت  چپ این شخص سه سرباز نیزه به دست دارند و در لابلای آنها سه خط به زبان  پهلوی اشكانی نوشته شده است. در طبقه زیرین شبیه سه نفر نمایان است كه كمی  پاك شده است.

ج) به فاصله كمی در طرف شمال این تخته سنگ نقش برجسته دیگری است كه روی نمای جنوبی آن یك اسب سوار نشان داده شده است.

د)  در حدود شش متر دورتر یك تخته سنگ دیده می شود مه از كوه بیرون آمده و روی  آن مجالس مذهبی مانند، اشخاصی كه در كنار آتشدان نقش شده است دیده میشود.

*چهار طاقی خیرآباد
خیرآباد  یا فروزك ناحیهای گرمسیری با سابقه طولانی در تاریخ، واقع در جنوب غربی  استان و تپه باستانی «دهوه» با قدمت حداقل ۵۰۰۰ سال در این محل قرار دارد.  روشن است كه توسعه دین زرتشتی با به قدرت رسیدن پادشاهان اولیه ساسانی در  ایران شكل گرفته و اقوام و مذاهب دیگر مورد تعقیب قرار گرفتهاند. در این  راستا پادشاهان اولیه ساسانی همتی بلند داشته و پادشاهان متاخر نیز به دلیل  تعهد خود نسبت به این دین با سایر ادیان مبارزه و در این راه اقدام به  توسعه امكان مذهبی بخصوص آتشكدهها و مسایل مربوط به آن كردند. در سمت راست  جاده دهدشت به بهبهان و در یك كیلومتری شمال روستای دهوه بنایی از دوره  ساسانی در جانب چپ رودخانة خیرآباد برپاست. این بنا كه به نام چهارطاقی یا  آتشكده خیرآباد شهرت دارد ساختمانی است مربع شكل با اضلاع ۱۱ متر. این  بنای تاریخی در چهار جانب اصلی دارای چهار طاق بوده كه بر روی چهار پایه با  حجم حدود ۹ متر مربع قرار داشته است.

بر  فراز آن گنبدی وجود داشته كه هم اكنون از بین رفته است. مصالح ساختمانی  این بنا را عمدتا ” سنگ تشكیل میدهد. این بنای مهم كه در كنار پلی از دوره  ساسانی واقع شده است در اثر بارندگیهای سال ۱۳۷۰ و همچنین زمینلرزهای  كه در این سال بوقوع پیوست دچار صدماتی از ناحیه پایهها و بدنه شد. علاوه  بر این گذشت زمان باعث شده جرزهای آن به صورت بسیار خطرناك فرسوده شود تا  جایی كه ضخامت حدود ۹ متر مربعی درزها در پیه جنوب غربی به یك متر مربع  برسد. این موضوع و خطر ریزش حتمی بنا در صورت تكرار زمینلرزه و بارندگی  شدید سبب شد میراث فرهنگی استان اقدامات حفاظتی لازم را به منظور جلوگیری  از ریزش بنا پیشبینی و عملیات استحكام بخشی و پیوندی اثر مذكور، طی بهمن  ماه ۱۳۷۰ آغاز شد و در پایان همان سال به اتمام رسید.

امامزاده بی بی حكیمه :


بقعه  امامزاده بی بی حكیمه (س) –خواهر امام رضا(ع) در شهرستان گچساران به صورت  طبیعی در دل كوه ودر حفره ای محفوظ احداث شده كه در طول سال وبخصوص در ایام  نوروز زیارتگاه عده زیادی از سراسر ایران وحتی كشورهای حاشیه خلیج فارس  است. در نزدیكی امامزاده چشمه آب گرمی وجود دارد كه زائرین از آن برای شفا  استفاده می كنند. این بقعه متبركه در ۱۰۰ كیلومتری جنوب غربی گچساران واقع  گردیده ودارای جاده دسترسی آسفالته بوده وبهترین زمان زیارت وبازدید از این  مكان زیارتی سیاحتی، از ابتدای پائیز تا پایان فروردین (به لحاظ شرایط  اقلیمی وهوای گرم) می باشد.
آبشار یاسوج :


این  آبشار كه ارتفاع آن تقریباً به طول ۱۰ متر یكی از مهمترین جاذبه های طبیعی  وتوریستی استان است كه همه ساله پذیرای مهمانان ومسافران زیادی از اقصی  نقاط ایران اسلامی می باشد واز صفا وطراوت باغها وگلهای معطر اطراف آن  وهمچنین آب وهوای طبیعی وسالم آن لذت می برند. در كنار این آبشار پارك  جنگلی آبشار با امكانات اقامتی پذیرای میهمانان عزیز می باشد. آبشار یاسوج  در فاصله ۳ كیلومتری شمال شهر یاسوج واقع شده ودارای جاده دسترسی آسفاله  بوده واز ابتدای نوروز تا اواخر مهر ماه فصل مناسبی جهت تفریح وپذیرایی  گردشگران می باشد.
منطقه حفاظت شده دنا :


یكی  از زیبا ترین عناصر طبیعی استان كهگیلویه وبویراحمد منطقه حفاظت شده دنا  می باشد. كه دارای موزه ای بزرگ از تنوع گیاهان وجانوران وپدیده های طبیعی  است. این منطقه كاملاً كوهستانی است .اختلاف ارتفاع در آن بالغ بر ۳۰۰۰ متر  می باشد ودارای ذخایر آب فراوان وسرچشمه بسیاری از رودخانه های جنوب ایران  است. علاوه برآن منطقه از نظر تنوع گونه های گیاهی ، خوراكی تزئینی بسیار  غنی وبا اررزش می باشد. حیات وحش دنا در واقع سیمای تنوع جانوری زاگرس می  باشد. انواع خرس، پلنگ وپرندگان ناب در این منطقه قرار دارند. بنا به دلایل  اقلیمی وپدیده های با رز زمین شناحتی و اقلیمی مورد توجه پژوهشگران زیست  شناسی وزمین شناسی است. این منطقه متصل به ضلع شمالی وغربی وشرقی باغ. شهر  سی سخت بوده وجاده دسترسی آسفالته تا شروع منطقه وجود دارد وبهترین زمان  بازدید درفصل بهار وتابستان است.
تنگ گنجه ای :


دارای  جاده دسترسی آسفالته اصلی می باشد وفصول بهار وتابستان بهترین زمان  استقبال از گردشگران عزیز در این مكان می باشد دردره ای میان كوههای سر به  فلك كشیده وپوشیده از جنگلهای تنومند بلوط وچنار كه دره ای زیبا وسحر انگیز  از خلقت بی انتهای پروردگار نقاشی كرده قرار گرفته است كه آواز خوش  پرندگان همراه شرشر جریان رودخانه وهوای لطیف وخنك آرامش بخش روح انسان می  باشد در این جاذبه های بسیار طبیعی كه اردوگاه تفریحی وامكانات اقامتی  كوتاه مدت مهیا شده است در فصول بهار وتابستان جاذبه خاص خود را دارا بوده  ودر فاصله ۱۶ كیلومتری شمال شهر یاسوج در مسیر جاده یاسوج به سی سخت واقع  شده است.
تنگ مهریان :


در  وصف این جاذبه همین بس كه هزاران هزار چشم انداز طبیعی ودل انگیز در مقابل  دیدگان رهگذران به رقص در آمده وبا نقشها ورنگهای گوناگون تصویری ماندگار  از تابلوی زیبای طبیعت در ذهن نقش می بندد. در این تنكه كه امكانات اولیه  اقامت موقت گردشگران مهیا شده در فاصله ۸ كیلومتری شمال شرق شهر یاسوج در  مسیر جاده یاسوج به اقلید واقع شده است.

باغ چشمه بلقیس چرام :


این  باغ در شهرستان كهگیلویه ودر شهر چرام واقع شده است ویكی از مهمترین جاذبه  های توریستی منطقه می باشد. زمین حاصلخیز منطقه باعث شده كه از هر نوع  درخت در این باغ پرورش یابد .باغ دارای چندین چشمه می باشد كه از دهانه  شمالی به باغ می ریزد وآب چشمه ها در جویبارهای مشبكی كه با اصول معماری  قابل توجهی تراس بندی شده به استخر زیبائی سرازیر می شود. این باغ در شرق  شهر چرام به فاصله ۲ كیلومتری واقع شده ودر تمام فصول سال بالاخص فروردین  مهیای پذیرایی از مهمانان وگردشگران عزیز است.
دریاچه كوه گل سی سخت:


این  دریاچه در شمال شرقی شهر سی سخت ودر حدود ۸ كیلومتری آن همچون نگین آبی  انگشتری كه اطراف آن را گلهای زرد نرگس، بنفشه وزنبق قرار گرفته یكی از  استعدادهای با القوه ای است كه با سرمایه گذاری وتوجه به توانایی های این  جاذبه گردشگری می توان آن را به استعدادهای بالفعل در آورد. این دریاچه كه  در ارتفاعات دامنه نزدیك به قله كوه گل دنا واقع شده دارای جاده دسترسی  آسفالته تا اردوگاه بوده ودقایقی كوهپیمایی این جاذبه زیبای خدادادی قابل  رویت وبهره برداری است. در ضمن بهترین فصل بازدید گردشگران عزیز فصول بهار  وتابستان بوده وزیبا ترین موقع آن در اردیبهشت است.
چشمه میشی:


این  چشمه در ۴ كیلومتری شمال شرقی شهر سی سخت قرار دارد. با عبور از میان  تاكستانهای شهر سی سخت این چشمه با آبی گوار در تمامی فصول سال جاری است.  این چشمه از پرآب ترین وخنك ترین چشمه ها بوده به آن را چشمه بشونیز می  گویند. بهترین فصل بازدید فصول بهار وتابستان بوده ودارای جاده دسترسی  آسفالته در مسیر كوه گل می باشد.
دشتك سی سخت:


در  حدود ۴ الی ۵ كیلومتری غرب شهر سی سخت در دامنه كوه دنا دشتی سرسبز كه  نمایی از چهار قلعه اصلی دنا به نامهای قزل قلعه ، برج آسمانی، موره كل  وقاش مستان برفراز خود دارد وهمچنین جاذبه ای زیبا ومكانی بسیار مناسب جهت  تفریح گردشگران عزیز بوده وبهترین فصل بازدید فصول بهار وتابستان است.
تنگ تا مرادی:


این  تنگ در ۵۰ كیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده دهستان سپیدار واقع شده است  ودارای آبشاری زیبا وحوضچه های فراوان وخزه های زیبا می باشد. همچنین دارای  اشكفتی است كه آب از بالایی آن به پایین سرازیر می شود ومنظره ای بسیار  زیبا می آفریند. بهترین فصل بازدید گردشگران عزیز از ابتدای بهار وتابستان  است.
مجتمع ویلایی یاسوج :


این  مجتمع با چشم اندازی زیبا مشرف بر شهر است و دارای ۴۰ سوئیت و ۸۰ تخت و  همچنین چایخانه سنتی،رستوران و زمین بازی ،پذیرای مهمانان بیشماری از سراسر  ایران اسلامی است.
پیست اسکی دنا :


این  پیست در یكی از مناطق بكر كوهستانی یاسوج جنب منطقه آب نهر كاكان به فاصله  ۱۸ كیلومتری شهر یاسوج واقع شده است كه طول این پیست ۶۰۰ متر و عرض آن  ۱۵۰۰ و همچنین دارای خوابگاه و رستوران است و بهترین و جالبترین تفریح در  فصل زمستان برای خانواده ها به شمار می آید.
 

3 thoughts on “جاذبه های تاریخی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد”

Comments are closed.