جاذبه های تاریخی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد

شهر قدیمی دهدشت با وسعت  ۴۰ هکتار سابقهای طولانی در تاریخ دارد که دست کم توسعه آن به دوران  صفویه بر میگردد. این شهر که روزگاری پررونق را پشت سر گذاشته دارای برج و  بارو و ارگ بوده که هم اکنون بخشهایی از آن باقی مانده است.
نگاهی  به جغرافیای محل نشان میدهد که این شهر به واسطه قرار گرفتن بر سرراه  پایتخت صفویان به بنادر جنوبی و نیز نزدیکی به شهر ارجان یا بهبهان کنونی  نقش موثری دراقتصاد بخصوص تجارت آن زمان ایفا میکرده است به طوری که هم  اکنون با توجه به پیشرفتهای تکنولوژیکی مسیر راههای اصلی در دست احداث از  این شهر میگذرد.
شهر دارای آب و هوای گرمسیر است و معماری آن نیز  از معماری صفوی الهام گرفته است. وفور سنگ گچ در محل سبب استفاده فراوان از  این ماده شده است. گچبریها و طاق قوسها وگرهبندیهای بسیار زیبا هنوز جان و  نفس تازهای به شهر میدهد، به طوری که اکثر متاخرین به رشته تحریر  درآوردهاند از دهدشت نام چندانی برده نشده لیکن متقدمین بخصوص سفرنامه  نویسان و جغرافیدانان غرب از شهری به نام «جومه» یاد کردهاند که با توجه  به آثار و نشانه ها تصور میشود دهدشت همان شهر جومه باشد.

* ستون های سنگی دو گور دوپا
این ستونها در شهرستان گچساران، روستای شوش از توابع بخش باشت قرار دارد و متعلق به دوران ساسانی است.
در  مسیر راه باستانی بیشاپور به شوش و تیسفون در کنار جاده فعلی گچساران  روستای شوش قرار دارد که بر روی تپهای بلند آثار دو ستون مشاهده میشود.  اکثرا بر این عقیدهاند که این آثار متعلق به آتشدانهایی است که جهت  نمایاندن راه به کاروانیان مورد استفاده قرار می گرفتهاند لیکن با توجه به  تحقیقات به عمل آمده گمان میرود که با توجه به آیین تدفین مردگان در  دوره ساسانی این ستونها خمرههایی را که مردگان را در آنها قرار  میدادهاند نگه میداشتهاند تا خاک را آلوده نکنند؛ یعنی در واقع نوعی  قبور خمرهای بودهاند.

* نقوش برجسته تنگ سروک
این  نقوش در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال بهبهان، بخش لیکک شهرستان کهگیلویه قرار  دارد و قدمت آن به ۲۹۹ میلادی یعنی به دوره اشکانی میرسد و منسوب به  شاهزادگان الیمائی است.نقوش برجسته تنگ سروک در سال ۱۸۴۱ میلادی به وسیله  «بارون دبود» (سیاح روسی) تشخیص داده شد و برای اولین بار الستین درکتاب  موسوم به جادههای قدیم ایران غربی منتشر شد. از تاریخ ۱۹۵۲ هنینگ این نقوش  و کتبیههای آن را با دقت مورد مطالعه قرار داد. نقش تنگ سروک که بر  صخرهای در یک دره بلند از پایههای زاگرس در شهرستان کهگیلویه تراشیده  شده، به یک شاهزاده الیمائید که یک شاهزاده نشین تابع اشکانیان بوده منسوب  است.
در تنگ سروک حداقل چهار مجموعه نقش برجسته موجود در سنگی که از کوه جدا شده و به شرح زیر میباشد:
الف)  اولین نقش دو نفر را در حال ایستاده نشان میدهد که هر دو قبا و شلواری به  سب لباسهای عهد اشکانی پوشیدهاند. نمای شرقی این تخته سنگ شخصی را نشان  میدهد که روی تختی دراز کشیده درحدود ۶۰۰ متر دورتر در مجموعهای از نقوش  برجسته دیگری است که احتمالا قسمت اصلی این مجالس را نشان میدهد.

ب)  روی نمای غربی تخته سنگ اولی، نقوش در سه ردیف دیده میشود که در نقوش  دیگر بهتر محفوظ ماندهاند. در ردیف بالا از قسمت چپ ابتدا فردی که شاید  شاه باشد روی تختی نشسته در طرفین او اشخاصی ایستادهاند، در نقش وسط سواری  به شیری حمله کرده است و در بالای او کتبیهای به خط پهلوی اشکانی دیده  میشود. در ردیف پایین مردی با یک شیر در حال جنگ است. در طرف شمال غربی  این تخته سنگ یک نفر روحانی در کنار آتشدانی ایستاده و آتشدان روی سکوی سه  طبقهای قرار دارد. روی طبقه زیرین این سکو کتبیهای به خط پهلوی اشکانی  است. روی نمای شمالی آن نیز مجلسی در دو طبقه مشاهده میشود. در طبقه بالا  مردی خوابیده و تاجی در دست دارد و بر روی دست چپ خود لمیده است و در سمت  چپ این شخص سه سرباز نیزه به دست دارند و در لابلای آنها سه خط به زبان  پهلوی اشکانی نوشته شده است. در طبقه زیرین شبیه سه نفر نمایان است که کمی  پاک شده است.

ج) به فاصله کمی در طرف شمال این تخته سنگ نقش برجسته دیگری است که روی نمای جنوبی آن یک اسب سوار نشان داده شده است.

د)  در حدود شش متر دورتر یک تخته سنگ دیده می شود مه از کوه بیرون آمده و روی  آن مجالس مذهبی مانند، اشخاصی که در کنار آتشدان نقش شده است دیده میشود.

*چهار طاقی خیرآباد
خیرآباد  یا فروزک ناحیهای گرمسیری با سابقه طولانی در تاریخ، واقع در جنوب غربی  استان و تپه باستانی «دهوه» با قدمت حداقل ۵۰۰۰ سال در این محل قرار دارد.  روشن است که توسعه دین زرتشتی با به قدرت رسیدن پادشاهان اولیه ساسانی در  ایران شکل گرفته و اقوام و مذاهب دیگر مورد تعقیب قرار گرفتهاند. در این  راستا پادشاهان اولیه ساسانی همتی بلند داشته و پادشاهان متاخر نیز به دلیل  تعهد خود نسبت به این دین با سایر ادیان مبارزه و در این راه اقدام به  توسعه امکان مذهبی بخصوص آتشکدهها و مسایل مربوط به آن کردند. در سمت راست  جاده دهدشت به بهبهان و در یک کیلومتری شمال روستای دهوه بنایی از دوره  ساسانی در جانب چپ رودخانه خیرآباد برپاست. این بنا که به نام چهارطاقی یا  آتشکده خیرآباد شهرت دارد ساختمانی است مربع شکل با اضلاع ۱۱ متر. این  بنای تاریخی در چهار جانب اصلی دارای چهار طاق بوده که بر روی چهار پایه با  حجم حدود ۹ متر مربع قرار داشته است.

بر  فراز آن گنبدی وجود داشته که هم اکنون از بین رفته است. مصالح ساختمانی  این بنا را عمدتا ” سنگ تشکیل میدهد. این بنای مهم که در کنار پلی از دوره  ساسانی واقع شده است در اثر بارندگیهای سال ۱۳۷۰ و همچنین زمینلرزهای  که در این سال بوقوع پیوست دچار صدماتی از ناحیه پایهها و بدنه شد. علاوه  بر این گذشت زمان باعث شده جرزهای آن به صورت بسیار خطرناک فرسوده شود تا  جایی که ضخامت حدود ۹ متر مربعی درزها در پیه جنوب غربی به یک متر مربع  برسد. این موضوع و خطر ریزش حتمی بنا در صورت تکرار زمینلرزه و بارندگی  شدید سبب شد میراث فرهنگی استان اقدامات حفاظتی لازم را به منظور جلوگیری  از ریزش بنا پیشبینی و عملیات استحکام بخشی و پیوندی اثر مذکور، طی بهمن  ماه ۱۳۷۰ آغاز شد و در پایان همان سال به اتمام رسید.

امامزاده بی بی حکیمه :


بقعه  امامزاده بی بی حکیمه (س) –خواهر امام رضا(ع) در شهرستان گچساران به صورت  طبیعی در دل کوه ودر حفره ای محفوظ احداث شده که در طول سال وبخصوص در ایام  نوروز زیارتگاه عده زیادی از سراسر ایران وحتی کشورهای حاشیه خلیج فارس  است. در نزدیکی امامزاده چشمه آب گرمی وجود دارد که زائرین از آن برای شفا  استفاده می کنند. این بقعه متبرکه در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی گچساران واقع  گردیده ودارای جاده دسترسی آسفالته بوده وبهترین زمان زیارت وبازدید از این  مکان زیارتی سیاحتی، از ابتدای پائیز تا پایان فروردین (به لحاظ شرایط  اقلیمی وهوای گرم) می باشد.
آبشار یاسوج :


این  آبشار که ارتفاع آن تقریباً به طول ۱۰ متر یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی  وتوریستی استان است که همه ساله پذیرای مهمانان ومسافران زیادی از اقصی  نقاط ایران اسلامی می باشد واز صفا وطراوت باغها وگلهای معطر اطراف آن  وهمچنین آب وهوای طبیعی وسالم آن لذت می برند. در کنار این آبشار پارک  جنگلی آبشار با امکانات اقامتی پذیرای میهمانان عزیز می باشد. آبشار یاسوج  در فاصله ۳ کیلومتری شمال شهر یاسوج واقع شده ودارای جاده دسترسی آسفاله  بوده واز ابتدای نوروز تا اواخر مهر ماه فصل مناسبی جهت تفریح وپذیرایی  گردشگران می باشد.
منطقه حفاظت شده دنا :


یکی  از زیبا ترین عناصر طبیعی استان کهگیلویه وبویراحمد منطقه حفاظت شده دنا  می باشد. که دارای موزه ای بزرگ از تنوع گیاهان وجانوران وپدیده های طبیعی  است. این منطقه کاملاً کوهستانی است .اختلاف ارتفاع در آن بالغ بر ۳۰۰۰ متر  می باشد ودارای ذخایر آب فراوان وسرچشمه بسیاری از رودخانه های جنوب ایران  است. علاوه برآن منطقه از نظر تنوع گونه های گیاهی ، خوراکی تزئینی بسیار  غنی وبا اررزش می باشد. حیات وحش دنا در واقع سیمای تنوع جانوری زاگرس می  باشد. انواع خرس، پلنگ وپرندگان ناب در این منطقه قرار دارند. بنا به دلایل  اقلیمی وپدیده های با رز زمین شناحتی و اقلیمی مورد توجه پژوهشگران زیست  شناسی وزمین شناسی است. این منطقه متصل به ضلع شمالی وغربی وشرقی باغ. شهر  سی سخت بوده وجاده دسترسی آسفالته تا شروع منطقه وجود دارد وبهترین زمان  بازدید درفصل بهار وتابستان است.
تنگ گنجه ای :


دارای  جاده دسترسی آسفالته اصلی می باشد وفصول بهار وتابستان بهترین زمان  استقبال از گردشگران عزیز در این مکان می باشد دردره ای میان کوههای سر به  فلک کشیده وپوشیده از جنگلهای تنومند بلوط وچنار که دره ای زیبا وسحر انگیز  از خلقت بی انتهای پروردگار نقاشی کرده قرار گرفته است که آواز خوش  پرندگان همراه شرشر جریان رودخانه وهوای لطیف وخنک آرامش بخش روح انسان می  باشد در این جاذبه های بسیار طبیعی که اردوگاه تفریحی وامکانات اقامتی  کوتاه مدت مهیا شده است در فصول بهار وتابستان جاذبه خاص خود را دارا بوده  ودر فاصله ۱۶ کیلومتری شمال شهر یاسوج در مسیر جاده یاسوج به سی سخت واقع  شده است.
تنگ مهریان :


در  وصف این جاذبه همین بس که هزاران هزار چشم انداز طبیعی ودل انگیز در مقابل  دیدگان رهگذران به رقص در آمده وبا نقشها ورنگهای گوناگون تصویری ماندگار  از تابلوی زیبای طبیعت در ذهن نقش می بندد. در این تنکه که امکانات اولیه  اقامت موقت گردشگران مهیا شده در فاصله ۸ کیلومتری شمال شرق شهر یاسوج در  مسیر جاده یاسوج به اقلید واقع شده است.

باغ چشمه بلقیس چرام :


این  باغ در شهرستان کهگیلویه ودر شهر چرام واقع شده است ویکی از مهمترین جاذبه  های توریستی منطقه می باشد. زمین حاصلخیز منطقه باعث شده که از هر نوع  درخت در این باغ پرورش یابد .باغ دارای چندین چشمه می باشد که از دهانه  شمالی به باغ می ریزد وآب چشمه ها در جویبارهای مشبکی که با اصول معماری  قابل توجهی تراس بندی شده به استخر زیبائی سرازیر می شود. این باغ در شرق  شهر چرام به فاصله ۲ کیلومتری واقع شده ودر تمام فصول سال بالاخص فروردین  مهیای پذیرایی از مهمانان وگردشگران عزیز است.
دریاچه کوه گل سی سخت:


این  دریاچه در شمال شرقی شهر سی سخت ودر حدود ۸ کیلومتری آن همچون نگین آبی  انگشتری که اطراف آن را گلهای زرد نرگس، بنفشه وزنبق قرار گرفته یکی از  استعدادهای با القوه ای است که با سرمایه گذاری وتوجه به توانایی های این  جاذبه گردشگری می توان آن را به استعدادهای بالفعل در آورد. این دریاچه که  در ارتفاعات دامنه نزدیک به قله کوه گل دنا واقع شده دارای جاده دسترسی  آسفالته تا اردوگاه بوده ودقایقی کوهپیمایی این جاذبه زیبای خدادادی قابل  رویت وبهره برداری است. در ضمن بهترین فصل بازدید گردشگران عزیز فصول بهار  وتابستان بوده وزیبا ترین موقع آن در اردیبهشت است.
چشمه میشی:


این  چشمه در ۴ کیلومتری شمال شرقی شهر سی سخت قرار دارد. با عبور از میان  تاکستانهای شهر سی سخت این چشمه با آبی گوار در تمامی فصول سال جاری است.  این چشمه از پرآب ترین وخنک ترین چشمه ها بوده به آن را چشمه بشونیز می  گویند. بهترین فصل بازدید فصول بهار وتابستان بوده ودارای جاده دسترسی  آسفالته در مسیر کوه گل می باشد.
دشتک سی سخت:


در  حدود ۴ الی ۵ کیلومتری غرب شهر سی سخت در دامنه کوه دنا دشتی سرسبز که  نمایی از چهار قلعه اصلی دنا به نامهای قزل قلعه ، برج آسمانی، موره کل  وقاش مستان برفراز خود دارد وهمچنین جاذبه ای زیبا ومکانی بسیار مناسب جهت  تفریح گردشگران عزیز بوده وبهترین فصل بازدید فصول بهار وتابستان است.
تنگ تا مرادی:


این  تنگ در ۵۰ کیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده دهستان سپیدار واقع شده است  ودارای آبشاری زیبا وحوضچه های فراوان وخزه های زیبا می باشد. همچنین دارای  اشکفتی است که آب از بالایی آن به پایین سرازیر می شود ومنظره ای بسیار  زیبا می آفریند. بهترین فصل بازدید گردشگران عزیز از ابتدای بهار وتابستان  است.
مجتمع ویلایی یاسوج :


این  مجتمع با چشم اندازی زیبا مشرف بر شهر است و دارای ۴۰ سوئیت و ۸۰ تخت و  همچنین چایخانه سنتی،رستوران و زمین بازی ،پذیرای مهمانان بیشماری از سراسر  ایران اسلامی است.
پیست اسکی دنا :


این  پیست در یکی از مناطق بکر کوهستانی یاسوج جنب منطقه آب نهر کاکان به فاصله  ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است که طول این پیست ۶۰۰ متر و عرض آن  ۱۵۰۰ و همچنین دارای خوابگاه و رستوران است و بهترین و جالبترین تفریح در  فصل زمستان برای خانواده ها به شمار می آید.
 

3 Replies to “جاذبه های تاریخی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد

Comments are closed.