منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد درحال نابودی است

استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در جنوب رشته کوههای زاگرس و ریزش های مناسب جوی، از جنگل های انبوه وزیبای بلوط پوشیده شده است پوشش گیاهی استان به دلیل نوع آب و هوای گرمسیری و سردسیری متنوع است. ناحیه سردسیری به علت آب فراوان، پوشش گیاهی نسبتاً انبوه، متراکم و جنگلی دارد. در قلمرو گرمسیری پوشش گیاهی اغلب تنک و نیمه انبوه است. از سوی دیگر طبیعت زیبا و منحصر به فرد استان کهگیلویه و بویراحمد شرایط زندگی جانوری و پرندگان بسیاری را در این منطقه فراهم نموده است. کهگیلویه و بویراحمد یکی از زیباترین استان‌های کشور است که ترکیب کوه، دشت، جنگل و عناصری هم چون چشمه‌های طبیعی و آبشار و غیره را یکجا در خود جای داده است . اهمیت این استان در زمینه جنگل و مرتع به‌گونه‌ای بوده که هم‌اکنون ۵۵ درصد مساحت کهگیلویه و بویراحمد زیر پوشش عرصه‌های متنوع جنگلی حفاظتی بلوط، بنه، کیکم و ارژن قرار دارد. در کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و۸۰۰ هزار هکتار جنگل و مرتع وجود دارد. جنگل‌های استان هشت درصد سهم جنگل‌های کشور و ۲۰ درصد جنگل‌های حوزه زاگرس را به خود اختصاص داده است و همچنین سهم سرانه جنگل‌های استان در سطح زاگرس، کشور و جهان بی‌نظیر است. متاسفانه هرساله در اثر بی توجهی ها و مشکلات متعدد جنگلها ومراتع استان تخریب و یا می سوزند.

از مهمترین مشکلات مربوط به جنگل‌ها و مراتع استان:

-اتش سوزی جنگلها براثر بی احتیاطی و یا عمدی

– نبود تجهیزات اطفای حریق و اطفای حریق با شیوه سنتی و با شاخ و برگ درختان

– کوهستانی بودن استان و کمبود نیروی انسانی برای مهار اتش سوزی و صیانت از جنگلها

– قطع جنگلها توسط مردم برای تهیه سوخت

– تخریب مراتع و چرای مفرط و غیر اصولی دامها – پدیده زمین خواری و نابودی جنگل و مرتع

– انجام طرحها ی عمرانی در مسیر جنگلها و مراتع بدون هماهنگی و کارشناسی لازم

– نبودن تعداد کافی قرق بان ها برای حفظ و صیانت از جنگلها و مراتع

–گونه‌های کوهی و مرتعی به دلیل سوء ‌استفاده برخی از سودجویان در حال انقراض است.

راهکارها و اقداماتی که باید انجام داد:

— اجرای طرحهای منابع طبیعی با مشارکت مردم برای حفاظت از آب و خاک جنگلها و مراتع

— فرهنگ سازی و بالا بردن آگاهی عمومی در جهت ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی

— اختصاص بالگردی برای اطفای حریق به منابع طبیعی استان

— تجهیز نیروهای اطفا حریق و ماموران جنگلبانی به تجیزات جدید وپیشرفته

— باید تلاش شود روستاهایی که در سطح استان در مسیر خطوط لوله گاز قرار دارند از نعمت گاز برخوردار شوند تا برای تأمین سوخت، درختان و جنگلها را قطع نکنند.

— مجهز کردن و تشویق کردن روستائیان به استفاده از حمام‌های خورشیدی

— برخورد قاطع قضایی با افراد سودجوکه به قصد تصرف و تصاحب اراضی منابع طبیعی کنار اراضی خود، عمداً منابع طبیعی را آتش می زنند.

— آموزش روستائیان وترویج شیوه های صحیح چرای دام و مرتعداری

— جلوگیری به موقع ماموران منابع طبیعی از ریشه کنی و انقراض گونه های گیاهی و مرتع و همچنین تلاش برای احیاء و رشد گونه های گیاهی و مرتعی.

از جمله این گونه‌ها کرفس – بیلهر، جاشیر و آنقوزه است که در گذشته رویشگاه اصلی آن‌ها در استان ‌به ‌ویژه مناطق سردسیری و دامنه‌های کوه دنا بود، در حالی‌که امروزه با ریشه‌کنی آن‌ها شاهد انقراض گونه‌های نادر گیاهی هستیم. منابع طبیعی استان کهگیلویه وبویراحمد درحال تخریب و نابودی میباشد. باید مسئولین با فراهم اوردن مشارکت مردم تلاش مضاعف و گسترده ای را برای احیاء و نگهداری از جنگلها و مراتع در جهت رشد و توسعه پایدار استان بعمل آورند. اگر مسئولین اقدام بجا و مناسبی در حل مشکلات مربوط به منابع طبیعی استان انجام ندهند باید شاهد نابودی این ثروت های عظیم و خدادادی باشیم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *