افراط گرایان از تعامل اصلاح طلبان با حاکمیت ناراضی اند

همیشه هرکجا تندروی بوده احساسات بر منطق غلبه داشته و افراطیون برای پیش بردن اهدافشان نیز همواره از ترفند و سلاح تحریک احساسات مردم به تبع آن ایجاد بی نظمی و آشوب و تحت فشار قراردادن دولت و یا حاکمیت استفاده می کنند . افراد تندرو در جناح های مختلف سیاسی با سوارشدن بر موج احساسات بدنبال نفوذ , بهره برداری سیاسی و انتقام سیاسی می باشند. افراطیون همواره از کمرنگ شدن اعتماد حاکمیت به جناح های سیاسی سود می برند و به بزرگنمایی اختلافات , سیاه نمایی وضعیت کشور , شایعه پراکنی و جنجال های رسانه ای می پردازند. تندروهایی در هردو جناح اصلی سیاسی کشور وجود دارد که تلاش می کنند اصلاح طلبان را در مقابل با نظام نشان دهند . جریان اصلاحات به ثبات و تقویت نیاز دارد اصلاح طلبان با حضور در انتخابات های اخیر این پیام را به حاکمیت انتقال دادند که خواستار شکاف و یا فاصله گرفتن با نظام و حاکمیت نیستند بلکه خود را از نظام می دانند که باید در جهت تقویت و ثبات نظام قدم بردارند.
با پذیرش اشتباهات و لغزشها می توان بسوی اعتمادسازی حرکت کرد و امید افراطیون را نا امید کرد.
پذیرش اشتباهات , شناخت کجی ها و کاستی ها و تلاش برای اصلاح و جبران از امور پسندیده و اخلاقی در عرصه سیاست و سیاست ورزی است که این امر خود زمینه ساز اعتماد و اعتماد سازی است. پذیرفتن اشتباه شجاعت می خواهد و اعتماد سازی حسن نیت و عمل می خواهد. رابطه یک فرد یا حزب و یا جناح سیاسی با حاکمیت یک رابطه متقابل است که رعایت حقوق مشروع و قانونی از سوی طرفین ضروری است. اگر اعتماد طرفین نسبت به هم خدشه دار شد باید ریشه یابی و آسیب شناسی شود تا بهتر بتوانند راهکارها ی اعتماد سازی را پیدا کنند. پذیرش اشتباهات مهمترین قدم در راه اعتماد سازی است.
تعامل منطقی با نظام برای حفظ جریان اصلاحات و پیشبرد اهداف اصلاح طلبی امری ضروری است. هرجا هم که احساس شود اختلاف نظری وجود دارد قطعا با گفتگو قابل حل است . همانطور که می توانیم با دنیا گفتگو کنیم همان طور هم می توانیم مشکلات و اختلافات سیاسی داخلی را با گفتگو حل بکنیم و به اجماع برسیم.
باید عرصه را بر تندروها تنگ کرد و مطالبات مشروع و قانونی اصلاحات را از مجاری قانونی نظام پیگیری کرد . و با گفتگو , قانون مداری , رعایت اخلاق و اعتمادسازی هم به جریان اصلاحات نفس تازه ای بدهیم و هم در راه اعتلای نظام جمهوری اسلامی قدم برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *